A magyar sonka visszavág
Mégis rosszabbak voltak az import húsvéti sonkák, mint a magyarok, de a vízválasztó nem a páclétartalom vagy az ízfokozók, hanem a szójafehérje és a keményítő. Ne vásároljunk olyan előre csomagolt felvágottat, sonkát, amely az E számok mellett szóját vagy keményítőt tartalmaz. Inkább igyunk meg egy pohár vizet! A hatás ugyanaz, ráadásul a víz - ha minden igaz - nem tartalmaz műanyagot. - írja az Index.
A húsvéti sonkaevés előtti cikkünkben cáfoltuk, hogy a magyar termékekben ne lenne ízfokozó, vagy ne forró füstöléssel készültek volna, mint azt a Hússzövetség állította. Most kiderült, hogy nem is ezért voltak rosszabb minőségűek az idei import sonkák, henem a szójafehérje és a keményítő miatt.
Húsízű, szilárd víz
A szójafehérje és a keményítőszármazékok használatának célja a víztartó képesség és az állomány javítása. Használatuk 3, illetve 2 százalékban engedélyezett - mondta az Indexnek Csapó Ildikó, az Országos Húsipari Kutatóintézet Kht. tudományos tanácsadója. Ezek nem adalékanyagok, így nincs E-számuk, de a csomagoláson fel kell tüntetni őket, többek között azért, mert a szója allergiás reakciókat válthat ki.
A szakértő szerint akkor kell bizalmatlanoknak lennünk, ha a szokásos vízkötő és állományjavító adalékanyagokon - stabilizátorok, sűrítő és zselésítő anyagok; ezek általában minden efféle termékben benne vannak - kívül a termék éppen szóját tartalmaz, vagy módosított keményítőt, esetleg mindkettőt, mert ilyenkor valószínűleg nagy, akár a megengedettnél nagyobb mennyiségű vizet adtak a húshoz. A többletvíz révén csökkenthető az önköltség, így az ár is, de ebben az esetben teljes mértékben igaz a szólás, miszerint "olcsó húsnak híg a leve" - mondta Csapó.
A magas páclétartalom miatt a hús fehérjetartalma kisebb. A szójafehérje hozzáadásakor a termék összes fehérjetartalma megfelelő szinten maradhat, csak húsfehérje helyett szójafehérjét kapunk. A húsból eredő egyéb tápanyagok pedig - a vitaminok és ásványi anyagok - mennyisége is csökken.
Vagyis kis túlzással mesterséges anyagok segítségével húsízűvé és szilárddá változtatott vizet eszünk. Ez nem áll messze a nyolcvanas években felkapott, dekorációs céllal használt, de néha egy-egy hülye rokon által megkóstolt fröccsöntött műanyag gyümölcsfigurától sem.
Az olcsó szlovák miatt lett más a magyar is
Az Országos Húsipari Kutatóintézet Kht. március végén mérte fel a piacot. Csapó Ildikó szerint a szlovák sonka megjelenésével elmosódott a termékcsoportok közötti különbség: a forrón füstölt áruk úgy néznek ki, mint a füstölt főtt termékek, valójában azonban húsipari értelemben nem főttek, hiszen nem érték el az ehhez szükséges 69 °C-os maghőmérsékletet. A kíméletlen árverseny rákényszerítette a magyar gyártókat is a "szlovák praktika" átvételére, és az idén már a húsvéti áruk egy része forró füsttel készült. Ezzel együtt ezer forint körüli áron azért már lehetett kapni megbízható minőségű magyar terméket.
|
A szerkesztőségünkbe eljuttatott felmérés szerint a megvizsgált hat külföldi sonkával sok probléma volt: a lékiválás több terméknél meghaladta a megengedett mértéket, a termékek megnevezése és az összetevők felsorolása pontatlan volt, és a páclétartalom sem volt rendben. A szlovák termékek közül egy érzékszervi tulajdonságai elfogadhatatlanok, egy másiké pedig nem megfelelőek voltak. Az intézet szerint a piacon talált hatféle import húsvéti áru mindegyike tartalmazott szóját, keményítőt, a hazai áruk többsége azonban nem.
A szakemberek hat jellemző alapján vizsgálták a termékeket, ezeket osztályozták 100-as skálán. Ha valamelyik terméknek egy jellemzője 50 alatti pontot érdemelt, "elfogadhatatlan" minősítést kapott az intézettől.
Hogyan vásároljunk?
A vásárlásnál fontos megnézni, mit tartalmaz a termék. Az összetevők mellett azonban érzékszerveinkre is támaszkodhatunk - mondta Csapó Ildikó. Meg kell nézni, a termék színe eltér-e a megszokottól, van-e a külső felületen korom vagy egyéb szennyeződés, nem engedett-e fel a vákuumtasak, van-e jelentősebb lé- vagy zsírkiválás a tasakban, tapintásra túl puha vagy levet enged-e.
Minőségi garanciát jelenthet a megbízható, bevált, minőségre adó gyártó. Igaz, a jelenlegi előírások lehetővé teszik, hogy a gyártó ne szerepeljen a címkén, csak a forgalmazó.