2010. júl 26.

Magyarországon nem kell a "hüvelykujj-szorító"

írta: Mark yhennon
Magyarországon nem kell a "hüvelykujj-szorító"

A Le Monde cikke eléggé vegyes kommentárokat hozott a blogba, ezért úgy vélem, az a leghelyesebb, ha egy másik véleményt is kiteszek ide. Az alábbi cikk a Der Standard című lapban jelent meg. Ismét felhívom a figyelmet, hogy ez egy hírblog, a megjelentek nem feltétlenül tükrözik a blog szerzőinek véleményét vagy álláspontját.

 

Az EU és az IMF kettős mércét használ - Michael Ernst Brauner


A Nemzetközi Valutaalap (IMF) és az Európai Unió küldöttségének budapesti tárgyalásain az euróövezeti országok megmutatták, hogy hol húzódik a gyengébb országokkal szembeni türelmük határa. Miután a magyarok nem akartak további, az EU által követelt takarékossági intézkedéseket a nyakukba venni, a nemzetközi szervezetek leállították a tárgyalásokat, és zárolták a támogatásként megígért pénzt

Ezután a forint gyengült, a tőzsde esett, és Magyarország, amelyet nemrég Olli Rehn uniós pénzügyi biztos még alacsony államháztartási hiánya és az EU-ban átlag feletti gazdasági növekedése miatt dicsért, igazán csak most áll válság előtt. Egy olyan válság előtt, amelyet a magyarok valószínűleg csak a Brüsszellel szembeni engedelmességgel és nem takarékoskodással oldhatnak meg.

Bűnbánatot nem érző bűnös?

"A nemzetközi hitelezők Magyarország megfelelőnek tartják arra, hogy példát statuáljanak vele." - írta Oliver Stock, a Handelsblatt című német üzleti lap volt bécsi és kelet-közép-európai tudósítója.

Magyarország ideális ország arra, hogy a takarékoskodásra nem hajló Görögországot és Portugáliát figyelmeztesse az EU, ezért Budapestet "pellengérre akarják állítani, mint egy nyakas vétkezőt".

"Ha csak megközelítőleg is helyes Stock elmélete, akkor az EU és az IMF magatartása igazán nagy disznóság. Magyarország, amelyet mintegy tízmillióan laknak, Magyarország 2004-ben örömmel és büszkén csatlakozott az EU-hoz.. Rajtuk példát statuálni azért, hogy az eladósodott uniós tagállamokban észhez térjen néhány hataloméhes politikus és telhetetlen menedzser, beteges dolog, és méltatlan az EU tagállamaihoz.

Sok másik EU-tagállammal ellentétben a magyarok már elkezdtek takarékoskodni.

Csökkentették a "túl magas" köztisztviselői jövedelmeket, harcot hirdettek a korrupció ellen, és egy fenntartható szociális piacgazdaság kiépítésén dolgoznak. Már az európai uniós csatlakozás előtt is szigorú takarékossági programokat folytattak.

A magyaroknak nincs szüksége az EU hüvelykszorítójára ahhoz, hogy konszolidálják az államháztartást. Amire szükségük van, az egy kicsivel több idő, nemzetközi bizalom és egy európai államközösség, amely betartja azt, amit 2008-ban megígért.


Ernst Michael Brown, szabadúszó bécsi újságíró

Szólj hozzá

politika cikk gazdaság magyarország eu imf der standard